ایرلاین آریانا

ایرلاین آریانا افغانستان

شرکت هواپیمایی "آریانا" افغانستان در ژانویه 1955 تأسیس شد.

یک خلبان آمریکایی چندین هواپیمای جنگی داکوتا(Dakota)  را که پس از پایان جنگ جهانی به عنوان یک سرویس هوایی خصوصی در هند فعالیت می‌کرد، به افغانستان منتقل کرد.

با توجه به آنکه نیروی هوایی افغانستان از چند سال قبل از این اتفاق  فعالیت می کردند اما هیچ ایرلاینی در افغانستان وجود نداشت.

بعد از آن، خیلی زود سفرهای هوایی توسط دولت افغانستان به رسمیت شناخته شد و شرکت هواپیمایی رسماً با عنوان "خطوط هوایی افغان آریانا" شکل گرفت.

اتفاق جالب این شرکت این است که شاه افغانستان شخصاً لوگو را برای ایرلاین جدید طراحی کرد، همان لوگویی که همچنان با افتخار حفظ می شود.

 این لوگو نشان دهنده پرستوی افغانستانی است که نماد مبارزه و جنگجویی برای افغان‌ها است و باعث خوشحالی افغان‌ها در تمام اعصار بوده است.

لوگوی ایرلاین افغان آریانا با زمینه آبی و با الهام از سنگ قیمتی لاجورد طراحی شده که در کوه‌های بلند افغانستان نیز یافت می‌شود.

سایت هالی تور یکی از راحت‌ترین روش خرید بلیط هواپیما می‌باشد و فقط با چند کلیک ساده می‌توانید از متنوع‌ترین ساعات پروازی و قیمت بلیط هواپیما مطلع شوید هالی تور هم‌چنین بهترین قیمت بلیط هواپیما را در مسیر‌های داخلی و خارجی تضمین و به شما مسافر گرامی هدیه می‌دهد.

در سال میلادی1957 توافق نامه‌ای بین دولت افغانستان و اداره همکاری بین المللی (ICA) برای ایجاد مشارکت با یک شرکت هواپیمایی بسته شد که طبق توافق آریانا دارای 51٪ سهام از دولت افغانستان و 49٪ باقی‌مانده توسط شرکت پان آمریکن ورلد ایرویز به عنوان یک شرکت با مسئولیت محدود خواهد بود.

این قرارداد شامل کمک فنی و نقش کنترل کننده بود. همچنین دو هواپیمای نوع DC-4 با کمک ICA برای تقویت چهار داکوتا خریداری شد.

بعد از ثبت قرارداد حدود 30 تکنسین و مدیر به صورت تمام وقت مشغول به کار شدند. با آموزش افراد افغان و فراهم کردن امکانات بیشتر، خدمات گسترش یافتند.

در طی آن، ستاد عملیاتی و نگهداری شرکت‌های هواپیمایی در قندهار، دومین شهر افغانستان هم آغاز به کار کرد.

همزمان با توسعه آریانا به عنوان شرکت ملی حمل و نقل هوایی، تاسیسات هوایی در افغانستان با کمک اداره فدرال هوانوردی ایالات متحده (FAA) در حال توسعه بود.

 یک برنامه مدرن برای فرودگاه قندهار و ترافیک هوایی آن تدوین شد که شامل امکانات ترمینال و آشیانه پیشرفته بود.

در همان زمان، كمك‌های اتحاد جماهیر شوروی برای توسعه فرودگاه كابُل اعطا شد و در سال 1965 ستاد عملیاتی آریانا به كابُل منتقل شد.

اداره همکاری بین المللی (ICA) دو هدف داشت: بهره برداری سودمند از ایرلاین آریانا و آموزش اتباع افغانستان تا در نهایت همه نقش‌های عملیاتی و مدیریتی را بر عهده بگیرند. این به معنای سالها آموزش و توسعه بود که تا حد زیادی هر دو هدف محقق شد.

در ابتدا آریانا با خلبانان و مکانیک‌های خارجی که عمدتاً هندی‌ها بودند کار می کرد و زمانی که متخصصان افغان آموزش‌های لازم را بدست آوردند، مناصب مسئول را به عهده گرفتند.

 آموزش اولیه پرواز با سه هواپیمای کوچک با بهترین کارآموزان در قندهار انجام شد و سپس به ایالات متحده فرستاده شدند تا آموزش‌های FAA را با کسب کنند.

 در خلال دهه‌های 1970-1980، 26خلبان افغان دوره‌های آموزشی را تمام کردند و یازده نفر به عنوان کاپیتان شناخته شدند.

تعداد قابل توجهی از اتباع افغان برای حرفه‌های هواپیمایی تخصصی مانند ارتباطات، مهندسان، مهمانداران، تدارکات و پرواز آموزش دیدند.

در سال 1985، آریانا حدود 650 نفر را استخدام کرد که بیش از 630 نفر آنها افغان بودند.

ناوگان و مسیرها در سال‌های ابتدایی بطور پیوسته گسترش یافت و در اوایل دهه 1960 دو دستگاه DC-6A / B و یک دستگاه Convair 340/440 خریداری شد.

اولین بوئینگ 727-100C در سال 1968 خریداری شد و دومین بوئینگ 727-C در ژوئن 1971 اضافه شد.

ایرلاین آریانا افتخار می‌کند که اولین هواپیمایی منطقه‌ای است که هواپیماهای جت را اداره می‌کند و همچنین در دهه 70 در رتبه‌های برتر قرار دارد.

با اوج فعالیت در پایان دهه 70، ناوگان بوئینگ هواپیمایی آریانا دو بار در هفته به استانبول، فرانکفورت، لندن، پاریس و آمستردام و هفته‌ای سه بار به دهلی نو، لاهور و آمریتسار پرواز داشت. علاوه بر این برنامه منظم، هر ساله  هواپیمایی آریانا برای زیارت سالانه حجاج، پروازهای متعددی را به مدینه و مکه پشتیبانی می‌کرد.

شرکت هواپیمایی آریانا مفتخر است که بیش از پنجاه سال با موفقیت در افغانستان فعالیت کرده است با توجه به اینکه این کشور یک منطقه کوهستانی که دارای چالش برانگیزترین شرایط فرودگاهی است.

پایگاه اصلی هواپیمایی آریانا، فرودگاه بین المللی کابُل با 6000 فوت ارتفاع قرار دارد که توسط کوه‌ها با درجه حرارت بالا در تابستان و شرایط سرد در زمستان قرار دارد.

در سال 1979 آریانا برای کار در مسیرهای آسیایی و اروپایی خود یک فروند هواپیما DC 10 خریداری کرد. پس از چند سال خدمت، آن هواپیما فروخته شد تا جایی برای دو توپولوف TU 154 از روسیه فراهم شود. در سال 1993، هواپیمایی آریانا با خلبانان آموزش دیده توسط آکادمی هوایی سلطنتی اردن در عمان، سه هواپیمای بوئینگ 727-200 را از ایرفرانس فرانسه خریداری کرد.

در زمان طالبان، هواپیمایی آریانا دو فروند بوئینگ 727-100 و یک بوئینگ 727-200 را برای مسیرهای بین المللی و پنج فروند AN 24 را برای مسیرهای داخلی به کار گرفت.

در فاجعه حملات 11 سپتامبر به ایالات متحده، یک ائتلاف بین‌المللی علیه افغانستان به سرعت انتشار یافت و حملاتی به فرودگاه‌های آن آغاز گردید. در جریان حملات، آریانا شش هواپیما از هشت هواپیمای خود را از دست داد.

افغانستان پس از 23 سال درگیری دوباره آرامش را در کشور برقرار کرد و با یک رژیم موقت به رهبری رئیس جمهور حامد کرزی کشور را اداره کرد. در این زمان، دولت هند سخاوتمندانه چندین هواپیمای مسافربری ایرباس را برای توسعه ناوگان به هواپیمایی آریانا اعطا می‌کند.

در سه ماهه سوم سال 2002 پروازهای ایرلاین آریانا به کشورهای همسایه نظیر کشورهای عربی خلیج فارس، هند، ترکیه و آلمان نیز گسترش پیدا کرد.

امروزه هواپیمایی آریانا در پروازهای داخلی و خارجی متعددی به صورت منظم پرواز می‌کند.

دفتر مرکزی هالی تور