ویروس کرونا در سفر

چگونه می‌توان از ویروس هنگام مسافرت جلوگیری کرد

متاسفانه ویروس COVID-19 هنوز در سراسر جهان پخش می‌شود و مسافرت کردن با این شرایط را بسیار ترسناک کرده‌‌ است و شاید هیچ چیز بدتر از زمانی نیست که در تعطیلات در حال استراحت باشید و به طور غیر منتظره‌ای بیمار ‌شوید. اما این بدان معنا نیست که شما در مورد ابتلا به این ویروس در سفر خود استرس داشته باشید. به شرطی که بهداشت را به طور کامل رعایت کنید می‌توانید با خیال آسوده‌ای به تفریح و استراحت در سفر خود بپردازید. خرید بلیط هواپیما آنلاین - رزرو اینترنتی بلیط هواپیما کلیه پرواز های داخلی و خارجی - خرید بلیط هواپیما ارزان چارتر و سیستمی با هالی تور این امکان را به شما می‌دهد که تا سفری ایمن، مقتصد و راحت را در سرتاسر جهان تجربه کنید.

ارزیابی سلامت و ایمنی

از آگوست سال 2020 هنوز خطرهای زیادی برای ابتلا به COVID-19 در سراسر جهان وجود دارد پس بهتر است قبل از عزیمت به مقصد خطرهای ویروسی شناخته شده را برسی کنید زیرا ممکن است ویروس‌های دیگری نیز وجود داشته باشد که خاص مکان سفر شما باشد.

4 الی 6 هفته قبل از سفر به پزشک مراجعه کنید و در مورد مقصد با پزشک صحبت کنید تا وی بتواند شما را در مورد خطرات احتمالی آن منطقه مطلع کند و توصیه‌های مورد نیاز را به شما متذکر شود و شاید هم ممکن است با توجه به شرایط جسمانی شما و مقصد دارویی را جهت پیشگیری تجویز کند. به عنوان مثال، پزشک ممکن است چند هفته قبل از سفر داروی ضد مالاریا را شروع کند تا بعداً به آن مبتلا نشوید.

شاید لازم باشد برای مقصد‌ مورد نظر، خود را واکسینه کنید. احتمالاً قبلاً برخی از واکسیناسیون‌ها را انجام داده اید اما اگر مدت زمان زیادی از آن گذشته است ممکن است به یک تقویت کننده واکنشی نیاز داشته باشید تا در برابر بسیاری از بیماری‌ها مصون بمانید. برخی از بیماری‌های رایج که ممکن است واکسن بزنید شامل کزاز، سرخک، فلج اطفال و آنفولانزا می‌باشد و همچنین ممکن است لازم باشد واکسن هپاتیت A و B، مننگوکوک و حصبه را نیز بزنید. ترس از واکسن امری طبیعی است و بسیاری از افراد هستند که از این درد واهمه دارند و نمی‌توانند به ترس خود غلبه کنند اما بدانید تحمل این درد در دراز مدت می تواند سلامت شما را حفظ کند حتی برای ورود به یک کشور ممکن است به واکسن‌های خاصی نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، برای ورود به بسیاری از کشورهای آمریکای جنوبی و آفریقا به واکسن تب زرد نیاز خواهید داشت.

در نظر داشته باشید اگر سالخورده و یا بیماری پزشکی دارید، در سفر خود تجدید نظر کنید. اگرچه مسافرت هیجان انگیز است و روح آدمی را تازه می‌کند، اما ایمن و سالم ماندن بسیار مهم تر است. هرچه پیرتر می‌شوید، سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود و ممکن است مانند گذشته مانع بیماری نشود. همچنین اگر بیماری قلبی جدی داشته باشید یا دچار نقص ایمنی شوید ممکن است خطر ابتلا به ویروس بیشتر باشد. زمانی که به پزشک مراجعه می کنید، از وی سوال کنید که آیا این سفر برای شما ایمن می‌باشد یا خیر و در نهایت به توصیه‌های آن عمل کنید.

از آنجا که COVID-19 در حال حاضر یک نگرانی جهانی است و بسیار مسری است بنابراین سعی کنید از سفر خودداری کنید مگر اینکه کاملاً به آن نیاز داشته باشید.

در حمل و نقل ایمن بمانید

به جای اینکه صندلی‌های نزدیک راهرو را انتخاب کنید بهتر است صندلی کنار پنجره را رزرو کنید. برخی مطالعات نشان داده است که هنگام نشستن در یک صندلی راهرو در هواپیما، بیشتر در معرض میکروب قرار خواهید گرفت. پس بهتر است برای رزرو بلیط زود اقدام کنید‌. اگرچه ممکن است نشستن در کنار پنجره کمی ناخوشایند باشد، اما شما مجبور نیستید با چندین نفر که از کنار شما عبور می‌کنند سر و کار داشته باشید.

برای جلوگیری از شیوع COVID-19 حتما ماسک بزنید‌. از آنجا که ویروس کرونا حتی زمانی که افراد در حال صحبت کردن هم گسترش یابد پس بهتر است در حین صحبت کردن بینی و دهان خود را بپوشانید تا احتمال ابتلا به آن را به حداقل برسانید. درنظر داشته باشید از ماسکی استفاده کنید که دو لایه باشد و کاملاً روی صورت شما قرار بگیرد.

در ارتباط با افراد سعی کنید حداقل 6 فوت (1.8 متر) از افراد فاصله بگیرید. حتی وقتی ماسک می‌زنید. به هیچ وجه ماسک خود را لمس نکنید زیرا ممکن است آن را آلوده کنید استفاده از ماسک همچنین در صورت احساس بیماری از افراد دیگر محافظت می‌کند.

حتما ضدعفونی کننده دست به همراه داشته باشید تا بتوانید زمانی که در فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار در معرض میکروب‌های زیاد قرار می‌گیرید دست‌هایتان را ضدعفونی کنید. تمیز نگه داشتن دست امری بسیار مهم است پس از آنجا که همیشه به شستن دستها دسترسی نخواهید داشت. یک بطری ضدعفونی کننده دست را در یک کیف دستی نگه دارید تا هرموقع لازم داشتید بتوانید از آن استفاده کنید.

باتوجه به شرایط کنونی و انتشار یافتن ویروس کرونا از آگوست سال 2020 می‌توانید (350 میلی لیتر) ضدعفونی کننده دست را در کیسه‌های دستی به داخل هواپیما بیاورید.

هنگام سفر و در فرودگاه به تابلوها و علامت گذاری روی زمین توجه کنید تا با محیط بیشتر آشنا شوید و سردرگم نشوید تابلوها به شما نشان خواهند داد که باید در کجا بایستید و تا 1.8 متر از افراد دیگر فاصله داشته باشید تا بتوانید در محیط شلوغ فرودگاه ایمن بمانید.

قبل از نشستن بر روی صندلی خود در داخل هواپیما کمربند ایمنی و میزهای سینی و اطراف صندلی را با دستمال مرطوب ضدعفونی کننده تمیز کنید اگر چه خدمه‌ی هواپیما تمام فضا را به خوبی تمیز کرده‌اند اما برای اطمینان بیشتر بهتر است این کار را خودتان با دقت بیشتر انجام دهید و سپس دست‌هایتان را ضد عفونی کنید.

در سفر خود را سالم نگه دارید

سعی کنید دستان خود را مرتبا بشویید. ما در طول روز چیزهای زیادی را لمس می‌کنیم که می‌تواند پوشیده از باکتری و ویروس باشد. هر زمان که از مکان عمومی خارج می‌شوید، حتما حمام کنید یا اگر می‌خواهید غذا میل کنید دستان خود را با آب روان و صابون حداقل به مدت 20 ثانیه بشویید سعی کنید با حوصله این کار را انجام دهید از شستن انگشتان و پشت دستان خود نیز غافل نشوید. اگر به خاطر نمی‌آورید که چه مدت باید دست‌های خود را بشویید، دو بار پشت‌ سر هم "تولدت مبارک" را بخوانید.

اگر قادر به شستن دستان خود نیستید از ضدعفونی کننده دست یا دستمال مرطوب استفاده کنید. ممکن است در بعضی از مواقع به آب تمیز دسترسی نداشته باشید، بنابراین دستمال مرطوب یا مایع ضدعفونی کننده دست با حداقل 60٪ الکل همراه داشته باشید تا دچار مشکل نشوید. حتما از شستن تمام نقاط دستان خود با آب یا الکل  اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که شستن دست‌ها فقط باید در حدود 20 ثانیه طول بکشد و اگر دستان شما به وضوح کثیف یا چرب هستند، ضد عفونی کننده دست به خوبی کار نخواهد کرد.

از تماس دست‌ها به صورت به شدت خودداری کنید. همانطور که اشاره کردیم، دستان شما آلودگی‌های زیادی دارند که می‌توانند به راحتی وارد بدن شما شوند پس سعی کنید لمس صورت، به ویژه اطراف چشم، بینی و دهان را محدود کنید. اگر واقعاً مجبور هستید که با صورت و چشم خود تماس داشته باشید بهتر است قبل و بعد از این کار دستان خود را بشویید تا احتمال ابتلا به ویروس را به حداقل برسانید.

حدالامکان از ارتباط نزدیک با افراد دیگر خودداری کنید. ویروس‌ها می‌توانند به سرعت در بین افراد پخش شوند و در مواردی مانند COVID-19، حتی اگر فرد علائمی از خود نشان ندهد، ممکن است به این ویروس مبتلا شوید. سعی کنید در بیشتر مدت سفر خود تنها باشید یا فقط در کنار افرادی باشید که با آنها سفر کرده‌اید. هنگامی که بیرون از منزل بیرون می روید حدود (1.8 متر) بین خود و سایر گروه‌ها فاصله بگذارید مگر در مواردی که مجبور باشید. سعی کنید از فضاهای بسته مانند بسیاری از وسایل حمل و نقل عمومی که در نزدیکی افراد است خودداری کنید.

به میزان کافی بخوابید تا بدن شما زمان کافی برای استراحت داشته باشد. وقتی نمی‌خوابید دچار استرس می‌شوید و همین امر سبب می‌شود تا سیستم ایمنی بدن شما ضعیف شود روزانه حداقل بین 6 تا 8 ساعت بخوابید تا بدن بتواند پس از یک روز طولانی بهبود یابد. در صورت نیاز، در طول روز که احساس خستگی می‌کنید چند چرت کوتاه بزنید تا بتوانید انرژی از دست رفته را جبران کنید. توجه داشته باشید یک هفته قبل از سفر، سعی کنید زمان خوابیدن و بیدار شدن را تغییر دهید تا به اختلاف ساعت در مقصد عادت کنید.

با خیال راحت از غذا و نوشیدنی لذت ببرید

سعی کنید از غذاهای کاملاً پخته شده استفاده کنید. اگرچه امتحان کردن همه غذاهای جدید در مقصد وسوسه انگیز است اما بیماری‌های ناشی از طبخ نادرست غذا بسیار شایع هستند. از گوشت، سبزیجات و لبنیات که خام یا نیمه پخته شده‌اند خودداری کنید زیرا به راحتی می‌توانند برای شما مشکل‌ساز شوند. اگر می‌خواهید از میوه‌ها یا سبزیجات خام استفاده کنید قبل از هر اقدامی آنها را با آب تمیز بشویید و پوست آنها را بگیرید. به عنوان مثال خوردن یک موز خام اشکالی ندارد، زیرا شما پوست خارجی را نمی‌خورید. اما اگر می‌خواهید از سالاد، انگور و انواع توت‌ها استفاده کنید بهتر است از خوردن آنها اجتناب کنید مگر اینکه بدانید همه چیز به خوبی شسته شده است. شیر و محصولات لبنی که پاستوریزه نشده باشد می‌تواند برای سلامت شما بسیار خطرناک باشد. غذای فروشندگان خیابانی بسیار بوی خوشمزه‌ای دارد اما معمولاً با رعایت نکات بهداشتی طبخ نمی‌شود و بسیاری از فروشندگان و بوفه‌ها غذای خود را در دمای اتاق رها می‌کنند بنابراین خوردن این غذاها در هیچ زمانی توصیه نمی‌شود.

سعی کنید آب زیاد بنوشید و در تمام طول سفر خود بطری آب کوچکی جهت نوشیدن آب به همراه داشته باشید به دلیل اینکه آب شیرین می‌تواند بسیاری از موارد نامطلوب را از بدن خارج کند. توجه داشته باشید مقدار آب مورد نیاز شما به موارد زیادی مانند سن، جنس و آب و هوایی که در آن اقامت دارید بستگی دارد بنابراین هر وقت احساس تشنگی کردید مقداری آب بنوشید و اگر فعالیت‌های بدنی بیشتری انجام می‌دهید یا در آب و هوای گرم تری اقامت دارید به آب بیشتری احتیاج خواهید داشت.

با توجه به وجود بیماری‌هایی که از طریق آب منتقل می‌شود از نوشیدن آب بدون فیلتر خودداری کنید. در بعضی از کشورها آب شیر حاوی ویروس‌ها یا باکتری‌های مضر باشد هرگز از شیر آب استفاده نکنید مگر اینکه ابتدا تصفیه شود در نظر داشته باشید زمانی می‌توانید از نوشیدنی‌های کنسروی یا بطری استفاده کنید که مهر و موم آنها از قبل شکسته نشده باشد. هنگامی که زیر دوش هستید دهان خود را بسته نگه دارید تا به طور تصادفی هیچ آبی را قورت ندهید سعی کنید نوشیدنی‌ها را بدون یخ بنوشید بخواهید زیرا آنها معمولاً با آب شیر تهیه می‌شوند و ممکن است مریض شوید در نهایت هنگام مسواک زدن از آب بطری استفاده کنید.

توجه داشته باشید برخی از کشورهای در حال توسعه شیر آب سالم ندارند پس برای اطمینان بیشتر بهتر است قبل از نوشیدن آب شیر، آن را در قابلمه بریزید و آن را بجوشانید حداقل 3 دقیقه آب باید بجوشد تا ویروس‌های مضر از بین برود سپس بگذارید تا آب خنک شود. به خاطر داشته باشید نوشیدنی‌های الکلی ویروس‌های موجود در آب یا یخ آلوده را از بین نمی‌برد.

از خود در برابر پشه‌ها محافظت کنید

 برای اینکه از مزاحمت پشه‌ها در امان بمانید از لباس‌هایی گشاد و پوشیده استفاده کنید. پشه‌ها هر پوستی را که در معرض دید خود ببینند گاز می‌گیرند  بنابراین سعی کنید تا آنجا که می‌توانید با لباس خود را بپوشانید. لباس‌هایی را انتخاب کنید که کمی گشادتر از لباس معمول شما باشد زیرا رسیدن پشه‌ها به پوست سخت تر خواهد شد بیماری‌های رایجی که پشه‌ها به همراه دارند و برای شما دردسر ساز می‌شوند شامل مالاریا، ویروس زیکا، تب زرد، تب دانگ و ویروس چیکونگونیا می‌باشد.

اگر به منطقه‌ای سفر می‌کنید که بیماری‌های ناشی از پشه در آن شایع است حدالامکان از زدن عطر خودداری کنید زیرا ممکن است بوی شیرین، پشه‌های بیشتری را به سمت شما جذب کند و همچنین ممکن است پشه ها جذب عرق شما شوند پس بهتر است لباس‌های رنگ روشن بپوشید تا در گرما راحت‌تر باشید و زیاد عرق نکنید.  

برای اینکه بتوانید تا حد زیادی پشه‌ها را از خودتان دور کنید یک اسپری ضدعفونی کننده و یا دفع کننده حشرات حاوی DEET ، پیکاریدین یا روغن اکالیپتوس لیمو تهیه کنید زیرا از هر روشی موثرتر هستند سپس مواد دافع را روی لباس و هرگونه پوست در معرض دید پشه‌ها اسپری کنید اما به یاد داشته باشید قبل از استفاده، دستورالعمل‌های موجود بر روی بطری را دنبال کنید و مطمئن شوید که پس از چند ساعت مواد دفع کننده به خوبی عمل می‌کنند، صحت این موضوع را می‌توان از اینکه پشه‌‌ها شما را گاز می‌گیرند متوجه شد. از قراردادن مواد دفع کننده در نزدیکی چشم، دهان یا هرگونه زخم باز خودداری کنید.

سعی کنید در زمان خواب از پشه بند استفاده کنید اگرچه اجتناب از پشه‌ها هنگام بیدار بودن برای شما آسان است اما هنگام خواب واقعاً آسیب زیادی از جانب آنها شما را تهدید می‌کند. اطمینان حاصل کنید که مکانی که در آن اقامت دارید دارای پشه بند است تا از ورود پشه ها به داخل ممانعت کند می‌توانید از تهویه مطبوع استفاده کنید زیرا باعث می‌شود پشه‌ها در خارج از منزل نگه داشته شوند.

با توجه به اینکه COVID-19 هنوز در سرتاسر جهان موضوعی بحث برانگیز است چنانچه اگر نیازی به سفر ندارید ماندن در خانه امن تر است‌. بعد از اینکه در معرض ویروس کرونا قرار گرفتید می‌توانید این ویروس را به مدت 14 روز گسترش دهید بنابراین پس از بازگشت از سفر، خود را قرنطینه کنید تا فرد دیگری را مبتلا نکنید. در هنگام سفر داروهای مورد نیاز خود را به همراه داشته باشید تا دچار دردسر نشوید.

اگر احساس بیماری می‌کنید یا در کنار افراد بیمار دیگری بوده‌اید از سفر خودداری کنید تا به گسترش بیماری ادامه ندهید در نظر داشته باشید هیچ محصول یا دارویی معجزه آسایی وجود ندارد که بتواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند پس سعی کنید به دستورالعمل‌های پزشک خود عمل کنید تا خیلی زود بهبود یابید.

متاسفانه از اوت سال 2020 هیچ داروی مجاز یا درمانی برای COVID-19 وجود ندارد. توجه داشته باشید اگر مبتلا به عفونت نیستید از مصرف آنتی بیوتیک خودداری کنید زیرا ممکن است بدنتان در برابر باکتری مقاوم شود. به هیچ وجه خود را در معرض آب آلوده قرار ندهید به این خاطر که بعضی از میکروب‌ها حتی اگر آب را هم قورت ندهید ممکن است در پوست شما جذب شده و بیمار شوید.

دفتر مرکزی هالی تور